Vega Ocak 2022


PROF. DR. AKIN YÜCEL
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik 
Cerrahi Uzmanı

Merhaba,


Vega’nın üçüncü sayısı karşınızda… Pandemi koşulları ve yüksek enflasyon nedeni ile sıçrayan kâğıt ve matbaa maliyetleri yayıncılığı zor bir uğraş haline getirse de, yeni basılmış derginin sayfalarını çevirip taze mürekkep kokusunu içime çektiğimde “her şeye değer” diye düşünüyorum. Pandemi koşullarında sürekli ölüm korkusu ile yaşamak, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarımızdan yoksun kalmak, yönetilemeyen ekonominin hepimizi yoksullaştırması, sertleşen siyasi ortam ve toplumsal kutuplaşma hepimizi mutsuz, gergin insanlar haline getirdi. Vega, bu ortamda insanca yaşamayı, döviz kuru ve covid rakamları dışında da bir dünya olduğunu hatırlatan, cehaletin övüldüğü, kültürün facebook paylaşımlarına indirgendiği günümüzde sanatı, bilgiyi, yaşamı anımsatmaya çalışan bir ayakta durma çabası benim için.

Kapak konusunu, yaşayan en iyi oyunculardan olan, girdiği her rolün altından başarı ile kalkan, farklı ve asil bir güzelliği olan Cate Blanchett’e ayırdık. Bu sayı modacımız, yakınlarda filmi de vizyona giren Gucci. Yıldız tozunda ise ünlü oyuncuların yine ünlü çocuklarını araştırdık. Özel dosya ise yine cesur bir konu oldu; LGBTİ.
Pandemiden en çok zarar gören sektörlerden birisi de tiyatro. Ülkemizin en iyi tiyatrocularından dostum Tilbe Saran’la keyifli bir söyleşi gerçekleştirip erken bir yeni yıl kutlaması yaptık. Gerçek bir aydın, sıkı bir aktivist olmasının yanı sıra tanıdığım en zarif, en güzel insanlardan birisi olan Tilbe Saran’la hem tiyatroyu, hem hayatı konuştuk.

Vega’da yine yaşama dair birçok konu var. Kitsch şehir heykelleri, marka düşkünlüğümüz, erkek aksesuarları ve milli içkimiz ‘‘Rakı’’. Gezi yazısında, Moskova’yı anlattım… Plastik Cerrahi ile ilgili konular ise Botoks’un şaşırtıcı hikayesi ve en yaygın uygulanan işlemlerden birisi olan yağ enjeksiyonları.  

Yine aynı cümleyi tekrarlayarak bitiriyorum: Eğer kahvenizi içerken, keyfinizi bizim sayfaları çevirmek tamamlıyorsa, yeni bir bilgiyi dağarcığınıza ekleyebildiysek, Vega yeryüzünde de yerini bulmuş demektir.


Sağlık, mutluluk ve güzellikle kalın…

DİĞER SAYILARIMIZ

Yorumunuz

Your email address will not be published.