/

En sık yapılan yüz gençleştirme işlemi: Göz çevresi estetiği

Yaşlanma belirtileri ilk olarak yüzümüzde, yüzde de göz çevresinde ortaya çıkar. Göz kapağının, göz altı derisinin vücudumuzun en narin dokularından biri olduğunu elbet fark etmişsinizdir.

PROF. DR. AKIN YÜCEL
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Göz çevremizde yaşlanma belirtileri kırışıklıklarla başlar. Sık mimik kullanan kişilerde yirmili yaşlarda dahi kırışıklıklar oluşabilir. 

Göz çevresinde otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları, alt kapaklarda torbalanmalar başlar. Bunlar insanın sürekli yorgun ve uykusuz görünmesine neden olur. Gözaltında çökmeler, morluklar ya da tam tersi torbalanmalar belirebilir.  Zamanla gözaltı torbaları ile yanağı ayıran ve “gözyaşı oluğu” adı verilen derin bir hat oluşur. Üst kapaklardaki deri yığılması hastanın gözünü açmasını zorlaştırır. Bu tür hastalar görüntülerini düzeltebilmek için kaşlarından yardım alırlar. Sürekli kaşlarını kaldırdıkları için alın çizgileri derinleşir ve gün bitiminde baş ağrıları olabilir.

Göz çevresini hem gençleştiren hem de göz kapağı düşüklüğünden kaynaklı sorunları düzelten göz kapağı cerrahisi, en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Bu erkek hastalar için de geçerlidir. İyi yapılan bir göz kapağı estetiği hastanın görünümünü hemen değiştirir, bakışlarını gençleştirir. Hastalar dinlenmiş ve enerjik görünürler.

Göz çevresi estetiğinde; kaşlar, alın ve yanak da dikkate alınarak işlem yapılır. Bu işlemlerde üst göz kapağını kaşlar ve alınla birlikte, alt göz kapağını ise yanak ile birlikte değerlendirmek gerekir. 

Sol Üst: Margaret 
Keane/Big Eyes. 
Sağ Üst: Fikret Otyam/Doğulu Kadın. 
Sol Alt: Mondrian 
Meets My Third Eye/ 
Isaac Mullens
Sağ Alt: Pablo Picasso/
Femme Se Coiffant.

Göz çevresi estetiği mi göz kapağı estetiği mi? 
Göz kapağı estetiği yerine göz çevresi estetiği terimini kullanmak daha doğru. Zira hem üst hem alt göz kapağı hem de göz kenarlarına gençleştirme işlemi uygulanmakta. 

Özellikle üst göz kapağı ameliyatları erkek hastalar tarafından çok talep edilen bir girişimdir. Düşük göz kapakları erkeklere sürekli yorgun ve uykulu bir ifade verir. Bu durum da özellikle iş yaşamında sorunlara yol açar. 

Neler yapılır?
•Üst kapakta fazla deri çıkartılıp göz kapağı üzerinde oluşan yığılma önlenir. Ayrıca kaş kenarları kaldırılır. Gerekiyorsa endoskop yardımı ile kaşlar yukarı alınır. 

• Alt göz kapağında bozulmuş olan kapak-yanak ilişkisi düzeltilir. 

•Göz altında torbalanmış olan yağlar çıkarılıp yanak üzerine taşınır, aynı zamanda orta yüz bölgesi yukarı doğru taşınır. Gerekiyorsa yanağa ve göz çevresine yağ enjeksiyonları yapılır. 

• Göz çevresindeki ince kırışıklıklar için kimyasal soyma ya da lazer yapılabilir. Göz kenarındaki kaz ayaklarına botoks uygulanabilir. Göz çevresindeki renk değişimleri için ise yine lazer uygulamaları ya da yağ enjeksiyonları yapılabilir. Tüm bu işlemler tek tek yapılabileceği gibi yüz gençleştirme ameliyatının bir parçası olarak da gerçekleştirilebilir.

Kimlere yapılabilir? 
Göz kapağı estetiği genelde 35 yaş sonrasında yapılır. Ancak üst kapak yapısı ailesel olarak fazla etli ve düşük olan hastalarda ve alt kapakta belirgin torbalanması olanlarda daha erken yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir.

Torbalı ya da sarkık göz kapaklarına sahip, gerçekçi beklentileri olan, fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak buna hazır hastalara bu operasyon uygulanabilir. Hastada ilave göz hastalıkları ya da tiroid hormon bozuklukları varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.

İşlemler nasıl yapılır? 
Üst göz kapaklarından deri fazlası ve gerek duyulursa adale ve yağ dokuları çıkarılır. Göz kapaklarında düşüklük varsa göz kapağını kaldıran adale kısaltılarak kapaklar kaldırılır. Gözler içeri çökükse yağ verilerek dolgunlaştırılabilir. Bu ameliyat sırasında genellikle orta yüz bölgesine de germe işlemi uygulanır. Alt kapak cerrahisinde ise amaç göz torbalarını almak, gözyaşı oluğunu yağ ile doldurarak düzleştirmek, kapak ile yanak ilişkisini düzeltmektir. Ameliyat sırasında hastaların büyük bölümüne yağ enjeksiyonları da yapılır.

Ne kadar sürer, nasıl iyileşir? 
Üst kapakları tek başına yapılacaksa lokal anestezi yeterli olabilir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Alt kapaklar yaklaşık 1,5 saat sürer ve lokal anestezinin yanında sedasyon dediğimiz sakinleştiricilerin de kullanılması gerekir. Beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılırsa alt-üst kapak ameliyatı 3 saati bulabilir. Göz kapağı ameliyatları ağrılı değildir. Hastaları daha çok şişlik ve morluklar rahatsız eder.

Sonuçlar kalıcı mıdır?
Yaşlanma süreci ameliyattan sonra da devam eder, göz kapakları da yıllar içerisinde deforme olacaktır. Ancak yine de hiçbir zaman ameliyat öncesi şekline dönmez. 

En ünlü iki göz: Ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra ve onu canlandıran, menekşe gözlü yıldız Elizabeth Taylor 

Göz çevresi estetiğinde kaşlar, alın ve yanaklara neler yapılır? 

Üst kapaklar tek başına yapılacaksa lokal anestezi yeterli olabilir ve yaklaşık 45 dakika sürer. Alt kapaklar yaklaşık 1,5 saat sürer ve lokal anestezinin yanında sedasyon dediğimiz sakinleştiricilerin de kullanılması gerekir. Beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılırsa alt-üst kapak ameliyatı 3 saati bulabilir. Göz kapağı ameliyatları ağrılı değildir. Hastaları daha çok şişlik ve morluklar rahatsız eder.


PROF. DR. AKIN YÜCEL

İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji, liseyi Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. Bir süre ABD ve İngiltere’de çalıştı. 2008’de profesör ünvanını aldı. Plastik cerrahide özellikle meme cerrahisi, meme onarımı, yüz estetiği ve vücut şekillendirme alanlarıyla ilgilenmekte, bu alanlarda her yıl onlarca eğitimde meslektaşlarına eğitim vermekte, kurslar düzenlemektedir. Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) ve Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin (EPCD) Başkanlıklarını, Uluslararası Estetik Cerrahi Derneğinin (ISAPS) Türkiye Sekreterliğini yaptı.
Yayıncılık çalışmalarına Türkiye’de Plastik Cerrahi alanındaki tek yayın olan ve TPRECD adına yayınlanan Plasticus Yazı İşleri Müdürlüğü ile başladı. Okumakta olduğunuz Vega Dergisinin İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü olarak hekimliğin yanı sıra yayıncılık alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumunuz

Your email address will not be published.