/

Tüm yönleriyle yüz germe

Gururla söylenebilir ki kozmetoloji- plastik cerrahi olanakları, tıbbın gelişmesi, insanların yaş kavramına ve yaşlılığa bakışının değişmesi sayesinde orta yaş, yaşlılık ve ömür beklentisi bu şiirin yazıldığı döneme göre pozitif anlamda epey yol kat etti. Artık 35 yaş çoğumuz için ne yolun yarısı ne de çizgiler ve mor halkalar karşısında bu kadar çaresiziz. Hayat beklentimiz arttı, yaşlılık tanımı değişti, tıbbın ve teknolojinin gelişmesi yaşamı uzatmakla kalmadı, kalitesini de artırdı. Bize düşen kendimize iyi bakmak ve uzayan ömürlere en iyi halimizle eşlik edebilmek, peki nasıl? Anlatacağımız yüz germe prosedürü, bu yollardan biri. Neşeli, pozitif olmak, yaşama sevincimizi yüksek tutmak, kendimizle, çevremizle barışık yaşamak, hayattan zevk almayı alışkanlık haline getirmek, sağlığımıza, yeme-içmemize dikkat etmek en az cerrahi kadar etkili.

PROF. DR. AKIN YÜCEL

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

   

Yüz nasıl yaşlanır?

Yaşlanma belirtileri, ilk olarak yüzde fark edilir. Alın, göz çevresi, dudak üstünde oluşan kırışıklıklar, göz altlarında torbalanma gelir. Bunun yanı sıra yerçekimi etkisiyle gıdıda, yanaklarda, alt ve üst göz kapaklarında sarkma; güneşe veya yaşlanmaya bağlı olarak lekelenme görülür. Cilt su kaybeder, incelir ve kırışır, tazelik ve elastikiyeti azalır. Yüzü yüksekte tutan kemik çıkıntılar, göz küresinin kemik çerçevesi, elmacık kemikleri ve çene kemiği silikleşir, kaşlar ve genel olarak yüzün yumuşak dokuları aşağıya doğru kayar. Orta yüz bölgesi hacim kaybedip basıklaşır, göz altları çöker, torbalar belirginleşir. Burun ile ağız arasında yer alan nazolabial oluklar ve ağız köşelerinden aşağı inen Marionet hatları derinleşir. Çene kenarına yüz cildi yığılır ve çene hattı bozulur. Boyunda yağlanma, boyun cildinde sarkma oluşur, boyun açısı kaybolur. Yüz ve boyun konturu bozulur. Yüzdeki yumuşak doku azalmasıyla birlikte hacim kaybetmeyen, hatta çok yavaş da olsa büyümeye devam eden burun ve kulak gibi kıkırdak içeren organlar daha belirgin hale gelir. Üst dudak uzar, dudaklar dolgunluğunu kaybeder ve içeri döner. Bu deformasyonlar, önemli ölçüde yüz germe başta olmak üzere estetik işlemlerle giderilebilir ya da hafifletilir.

Yüz germe nedir?

Bakımlarla yaşlanmayı geciktirmek, iyi haber. Kötü haberse şu, hücresel yaşlanma, dış faktörler ve yerçekiminin etkisiyle yaşlanma en azından şu anki donanımımızla kaçınılmazdır. Yüz ve boyun germe ameliyatı, yüzde yaşlanmaya bağlı oluşan değişiklikleri düzeltmeyi amaçlayan bir cerrahi prosedürdür. Ameliyat, derideki fazlalıkların alınması, yüzün derin dokularını taşıyan tabakaların gerilmesi ve tüm yüz hatlarına daha genç bir form kazandırmak için bu dokuların orijinal yerlerine yerleştirilmesi süreçlerini içerir. Bu şekilde, yüzün üst kısımlarına hacim kazandırılır, derin yaş çizgileri azaltılır ve çene hattı ile boyun bölgesi belirginleştirilir.

Yüz germenin tarihi

Yüz germe ameliyatının geçmişi, 20. yüzyılın başlarına kadar uzanır. 1901 yılında Alman cerrah Eugen Hollander ilk yüz germe ameliyatını gerçekleştiren isim olarak anılır. Hollander, yanaklarının ve ağzının “kaldırılmasını” isteyen Polonyalı bir hastayı ameliyat eder. Ancak bu işlem yüzde aşırı sıkı ve doğal olmayan bir görünüme neden olur. Her teknik gibi yüz germe de tecrübeyle mükemmelleşti. 1920’li ve 1930’lu yıllarda, yüz germe ameliyatı yeni teknikler ve teknolojilerin kullanılmaya başlamasıyla bir “altın çağ” yaşadı. “Modern yüz germenin” babası olarak bilinen Amerikalı plastik cerrah Dr. Gus G. Wendell saç çizgisinde kesiler yapmayı, cildi geriye çekmeyi ve fazla deriyi çıkarmayı içeren bir teknik geliştirdi.

Bu yöntem, daha doğal bir görünüm sağladı ve komplikasyon riskini azalttı. 1950’lerde ve 1960’larda, yüz germe ameliyatı “SMAS lift” (yüzeysel muskuloaponeurotik sistem) ve “derin plan yüz germe” gibi yeni tekniklerle gelişmeye devam etti. Bu teknikler, daha genç bir görünüm elde etmek için altta yatan yüz kaslarının ve dokularının yeniden konumlandırılmasını içeriyordu. 1990’ların başında, estetik cerrahların yüz germe ameliyatıyla ilişkili yara izlerinin görünümünü en aza indirirken kayıp yüz hacmini geri kazanmaya odaklanmaya başlamasıyla başka bir değişim yaşandı. Endoskopik cerrahi yüz gençleştirme ameliyatlarında da kullanılmaya başlandı. Yağ enjeksiyonlarının germe işlemine yumuşak dokuların ve kemik yapıların desteklenmesi de eklendi. Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler yardımı ile cilt yüzeyinde de onarım imkanı doğdu. Hastanın ihtiyaçlarına ve hedeflerine uyacak şekilde uyarlanabilen, daha fazla memnuniyet ve uzun süreli, doğal görünümlü sonuçlar sağlayan son derece özelleştirilebilir yaklaşımlar ortaya çıktı. Önceleri hastaların yüzleri “gerilmiş” görünürken, günümüzde “genç” görünmekte. Son yıllarda, yüz germe ameliyatı ultrason ve lazer tedavisi gibi yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla gelişmeye devam etti. Yağ dokusunun kullanımı ve kök hücre teknolojisindeki gelişmeler daha doğal sonuçlar alınmasına yardımcı oldu. İşlemler daha az invaziv prosedürler haline geldi, daha hızlı iyileşmeye ve daha az yara izi ile sonuçlanmaya başladı.


Cildi sıkılaştırmak ve sarkmayı geciktirmek için neler yapılabilir?

Yaşlanmayı geciktirmek için yapılacak işlemlerin başında bol su içmek, cildi düzenli nemlendirmek, yeterince uyumak, güneşin yan etkilerinden korunmak, sigaradan uzak durmak, kolajenden yana zengin beslenmek, iyi uyumak, düzenli spor yapmak ve olabildiğince stresten uzak durmak gelir. Düzenli profesyonel cilt bakımı, PRP, mezoterapi, botoks gibi işlemler cildi günlendirir, gençliğini korumasını sağlar ve cerrahi prosedürleri geciktirir.


Yüz germe yüzün farklı alanlarında ya da tümü için uygulanabilir

Herkesin yüzü aynı biçime yaşlanmaz. Tam yüz germe uygulanacak hastaların yanı sıra daha genç yaşlarda alt yüz gençleştirme gibi kısmı işlemler de yapılabilir.

  • Üst yüz gençleştirme işlemleri alın bölgesi, şakaklar, kaşlar ve üst göz kapaklarını kapsar. Bu alanlarda, genellikle yer çekiminin neden olduğu sarkmalara karşı uygulanan kaldırma işlemleri bulunmaktadır. Endoskopik cerrahi en çok bu bölgede uygulanır.
  • Orta yüz gençleştirme işlemleri ise alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemiklerini içerir. Bu bölgede hedef, bozulan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmek, sarkmış yanakları yukarı taşımak ve kaybolan yumuşak dokuyu yerine koymaktır.
  • Alt yüz ve boyun gençleştirmede çene kenarları, çene kenarları, alt dudaklar ve boyun bölgesinde uygulama yapılır. Amaç, yer çekiminin etkisiyle aşağıya sarkan yüzü yukarı kaldırmak, çene kemiğinde oluşan cilt sarkmalarını düzeltmek, boyundaki yağ fazlasını almak ve boyunu germek, çene hattını ve boyun konturunu oluşturmaktır.

Yüz germe işlemi nasıl yapılır?

Yüz germede, kulak önünden başlayıp kulak arkasına doğru ilerleyen bir kesiyle yüz cildi kaldırılır. Cilt altında yer alan SMAS tabakası gerginleştirilir. Gereken yerlere yağ enjeksiyonları yapılır. Deri fazlası alınarak cilt dikilir. Operasyon sadece yüzü germekle kalmaz, aynı zamanda yüzü şekillendirmek için çaba sarfeder. Temel olarak yapılan işlem, sarkan derinin ve yumuşak dokuların eski yerine getirilmesidir.

Bu da yüzün daha genç ve taze bir görünüm kazanmasını sağlar. Aynı yöntem boyun bölgesinde de uygulanarak çeneye doğru gerginlik sağlanır. Yüz germe işlemine yağ enjeksiyonu, dolgu uygulamaları, kaş kaldırma ve çene estetiği gibi ek destekleyici prosedürler de eklenebilir.

Yüz germe ameliyatı sırasında başka işlemler de kombine ederek uygulanabilir. Sıkça tercih edilen uygulamalar göz kapağı estetiği, alın ve boyun germe, kaş kaldırma, yağ dolguları, çene estetiği şeklindedir. Birlikte yapılan işlemler yüz germe işleminin daha etkili sonuçlar vermesinde yardımcı olur.


İp askılar yüz germeye benzer bir sonuç sağlar mı?

Yüz germe ameliyatı, cerrahi bir işlem olup genellikle cildin sarktığı durumlarda tercih edilir. Plastik cerrah, cildi kaldırarak ve altındaki dokuları düzelterek yüzdeki sarkmayı giderir. Bu işlem sonuçları uzun süre korunabilir. İp askıları ise cerrahi olmayan (kesi olmaksızın ve genel anesteziye gerek duyulmayan) minimal invaziv bir prosedürdür. Bu işlemde deri altına yerleştirilen ipler cildi destekler ve sarkmayı giderecek biçimde konumlandırma sağlar. İpli yüz germe daha kısa bir iyileşme süreci gerektirir ancak hem etki alanı sınırlıdır hem de sonuçlar çok daha kısa vadelidir.


İyileşme süreci 

Yüz germe ameliyatlarının süresi hastanın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 3 ile 5 saat arasında sürer. Ağrılı bir işlem değildir, ancak ilk günler gerginlik hissi ve şişlikler rahatsız edici olabilir. Ameliyat sonrasında tam sonuçları gözlemlemek için yaklaşık bir ay geçmesi gerekir.

İlk günlerde bandaj kullanımı önemlidir, çünkü morluk ve şişlikleri minimumda tutmaya yardımcı olur. Dikişler alındıktan sonra makyaj yapmakta sakınca yoktur, ancak güneşten mümkün olduğunca uzak durulmalı ve güneşe çıkılması gerekiyorsa yüksek koruyucular kullanılmalıdır. Şişlikler ve morluklar üçüncü günden sonra azalmaya başlar. Üç gün sonra duş alınabilir. Bir hafta sonra dikişler alınır. İyileşme süreci ilerledikçe günlük aktivitelere dönülebilir, morluklar solmaya başlar ve birkaç hafta içinde şişlikler azalır. Yüzdeki hissizlik bir süre devam edebilir, ancak birkaç ay sonra tamamen normale döner. Tam iyileşme sağlanana kadar güneşten korunma önemlidir.


Zamanı geldi mi? Yüz gerdirme için uygun bir aday mısınız?

GYüzde derin kırışıklıklar ve katlanmalar, çene ve yanak bölgesinde sarkmalar mevcutsa, yüz oval biçimini kaybedip kareleştiyse, orta yüz gölgesi basıklaşıp çökmüş ve elmacık kemikleri belirginliğini kaybetmişse ve en önemlisi bu görüntü sizi rahatsız ediyorsa işlem için uygun hasta kabul edilebilirsiniz. Bu ameliyat sağlık açısından herhangi bir ihtiyaç üzerine yapılmaz, eğer yıllarla gelen değişim sizi rahatsız etmiyorsa hayatınıza keyifle devam ediniz.


Yüz germeden nasıl bir sonuç beklemelisiniz?

Modern tıp ve teknoloji sayesinde bugün ulaşılan sonuçlar, 20 yıl önce hayal dahi edilemeyecek düzeyde olsa da tıbbın belirli sınırları olduğunu unutmamalı. Yüz germe ameliyatı, yaşlanmayı durdurmaz ancak yaşlanma belirtilerini iyileştirme konusunda rakipsizdir. Tecrübeli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen yüz germe ameliyatı, sonuçlarının uzun yıllar korunduğu, özgüveni artıran, daha mutlu bir yaşamı destekleyen bir işlemdir.

Yüz germe işlemleri, yaşlanma etkilerini uzun bir süre ortadan kaldırabilir, ancak yaşlanma süreci devam eder. Cildinize iyi bakarsanız, olduğunuz yaştan en az 10 yaş daha genç görünmeye devam edersiniz.

PROF. DR. AKIN YÜCEL

İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji, liseyi Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaptı. Bir süre ABD ve İngiltere’de çalıştı. 2008’de profesör ünvanını aldı. Plastik cerrahide özellikle meme cerrahisi, meme onarımı, yüz estetiği ve vücut şekillendirme alanlarıyla ilgilenmekte, bu alanlarda her yıl onlarca eğitimde meslektaşlarına eğitim vermekte, kurslar düzenlemektedir. Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) ve Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin (EPCD) Başkanlıklarını, Uluslararası Estetik Cerrahi Derneğinin (ISAPS) Türkiye Sekreterliğini yaptı.
Yayıncılık çalışmalarına Türkiye’de Plastik Cerrahi alanındaki tek yayın olan ve TPRECD adına yayınlanan Plasticus Yazı İşleri Müdürlüğü ile başladı. Okumakta olduğunuz Vega Dergisinin İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü olarak hekimliğin yanı sıra yayıncılık alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.