///

Günü bile olan yıldız: Rihanna

İlk albüm anlaşmasını yaptığı 16 yaşından beri tüm dünyanın gözü üzerinde. Özel hayatıyla da gündemde ama üretkenliği başlı başına ne kadar büyük yıldız olduğunun kanıtı. Barbados’un gururu Rihanna, 1.7 milyar dolarlık servetiyle görkemli bir iş insanı, ülkesinde 22 Şubat tarihi onuruna adanacak kadar önemli bir yıldız.

BURAK KURU

Barbados’da doğdu, kendini sürekli yeniden keşfeden Madonna’yı ilham perisi yaparak büyüdü. Askeri programda öğrenciyken bir yarışmaya katıldı ve hayatı değişti. İlk albüm anlaşmasını 16 yaşında yaptı ve üzerine tarih yazdı. 2023’e baktığımızda gördüğümüz Rihanna, 33 kez aday olup 9 kez Grammy Ödülü’ne ulaşmış bir şarkıcı. Şarkı yazarı olmanın yanı sıra oyuncu ve büyük yatırımların altına imza atan bir iş insanı. Dünya genelinde 230 milyondan fazla albüm sattı. O artık bir endüstri haline geldi. Gelin Robyn Rihanna Fenty’nin görkemli hayatına derinlemesine bir bakış atalım.

Huzursuz çocukluk

20 Şubat 1988’de, Atlas Okyanusu’nun güneyinde Karayipler’de Küçük Antiller’in bir parçası olan Barbados’da Saint Michael şehrinde doğdu. Depo amiri Ronald Fenty ile muhasebeci Monica Fenty’nin kızı olarak dünyaya geldi. Annesi Guyanalı, babası İrlanda asıllı bir Barbadoslu. Fakat huzurlu bir çocukluk geçirmedi. Zira babası kokain kullanıyordu ve bir süre sonra bu evliliğe yansıdı. Rihanna 14 yaşındayken anne ve babası boşandı. Müzik okulu Combermere’de arkadaşlarıyla grup kurdu ve bu onun müzik dünyasına attığı ilk adım oldu. Çalıştığı için liseyi tamamlayamadı.

İlk anlaşma 16 yaşında

2003’te albüm yapımcısı Evan Rogers’ın yönetiminde müzik endüstrisine girdi. 16 yaşındaki Rihanna’yı, Barbados’ta tatilde olan yapımcı Rogers dinledi, bu kayıtları Def Jam Records’un sahibi Jay-Z de beğenince gece yarısı sözleşme imzalandı. İlk albümü 2005 tarihli Music of the Sun. 2006’da A Girl Like Me ile ün kazandı. 2007’deki Good Girl Gone Bad’le yeni bir imaj geliştirdi ve “seks sembolü” olarak ortaya çıktı. Bu albümdeki Umbrella hitiyle dünyadaki şöhretini perçinledi ve Grammy Ödülü’nü kucakladı.

14 şarkıyla zirveyi gördü

Billboard 200 ve Hot 100 listelerinde zirveye çıkan hitlerin sahibi oldu. Umbrella, Take a Bow, Disturbia, Only Girl (In The World), S&M, We Found Love, Diamonds, Stay kendi şarkılarıydı. Live Your Life, Love The Way You Lie ve The Monster gibi düetlerle de zirveye çıktı. Billboard Hot 100’de zirveye çıkan 14 şarkısı sayesinde liste tarihinde bu kadar çok kez bu başarıyı elde eden en hızlı ve en genç solo sanatçı oldu.

O bir kültür elçisi

Ülkesi Barbados’un kültür elçisi olarak görülüyor. 2008’de ülkenin başbakanı 22 Şubat’ı Rihanna Günü ilan etti. 2017 yılında da Barbados Bağımsızlık Günü’nde yapılan bir törenle Rihanna’nın adı büyüdüğü sokağa verildi. Westbury New Road olan sokak, Rihanna Drive olarak değiştirildi.

8 tane balmumu heykeli

2013 yılı itibarıyla Rihanna, dünya çapındaki Madame Tussauds balmumu müzelerinde sergilenen sekiz farklı balmumu figürüne sahipti. New York’taki Times Square’de görülebilen en yenisinin oluşturulması dört ay sürdü. Hayran grubunun da bir adı var. İngilizcede “donanma” anlamına gelen ‘Navy’.

Annelik ününe ün kattı

35 yaşındaki şarkıcı hamileliğinde verdiği pozlarıyla sık sık gündeme geldi. Büyüyen karnını saklamadan giydiği cesur kıyafetleri çok konuşuldu. Güzel yıldızın Rap müzisyeni ASAP Rocky’den iki çocuğu var. Rihanna 2022’de Forbes’un açıkladığı listeye göre milyarderler kulübüne katılan son kadın oldu. Açıklamaya göre, net serveti 1.7 milyar doları aştı ve böylelikle dünyanın en zengin kadın müzisyeni oldu. Aynı zamanda Oprah Winfrey’den sonra gösteri ve eğlence sektöründeki en zengin ikinci kişi. 2017 yılında kurduğu kozmetik şirketi Fenty Beauty markasının CEO’su olan Rihanna, görkemli bir sonuç elde etti. 2018’de de ilk iç çamaşırı serisini piyasaya sürdü: Savage X Fenty

Milyon dolarlık bacaklar

Rihanna, 2007 yılında Gillette’in Venus Breeze, “Bir Tanrıça’nın Ünlü Bacakları” ödülünü kazanınca bacaklarını 1 milyon dolar karşılığında sigortalattı. Güzelliğine övgü bunlarla bitmedi. 2011’de Esquire onu ‘‘Yaşayan En Seksi Kadın’’ seçti. Aynı yıl oynadığı Armani reklamı ‘‘En Seksi Reklam’’ seçildi. Forbes listesinde, en güçlü kadınlar arasında Rihanna da vardı. Time tarafından ‘‘Dünyanın En Etkili 100 Kişisi’’ arasında gösterildi.

Barbados’ta askeri öğrenciydi

Dünya çapında fenomen olmadan önce ülkesi Barbados’ta askeri öğrenciydi. Bu sayede güzellik yarışmasında avantaj kazandığını söylüyor. Bu süreçten; “Askeri eğitimim, podyum için kafamdaki kitapları dengelemeyi öğrenmek için kullanışlı oldu.” diyerek bahsediyor. Ünlü şarkıcı ve söz yazarı Shontelle, bu programda geçirdiği süre boyunca onun talim çavuşuydu.

Mariah Carey şarkısıyla gelen başarı

İlk hit single’ı Pon De Replay piyasaya çıkmadan bir yıl önce, 2004’te, lise güzellik yarışmasını kazandı. Burada yetenek bölümünde Mariah Carey’nin Hero şarkısını başarıyla seslendirmesinin payı büyüktü. Miss Combermere tacını giyen Rihanna, 2007’de o günü anlatırken yarışmaya bir cesaret sonucunda katıldığını söyledi.

Umbrella, Britney için yazılmıştı

Rihanna’nın hit şarkısı Umbrella, ilk olarak Britney Spears için yazılmıştı. Teklifi önce Britney Spears reddetti, sonra şarkı Mary 1.Blige’a ve Def Jam Records’a teklif edildi. Blige şarkıyı alamadı ve plak şirketi şarkıyı Rihanna için satın aldı. Umbrella şarkısı popüler hale geldikten sonra güvenlik gerekçesiyle konserlere şemsiye getirilmesi yasaklandı.

We Found Love rekor getirdi

2011’de Rihanna, DJ Calvin Harris’in şarkısı We Found Love’a eşlik ederek büyük başarı yakaladı. 10 hafta üst üste listelerde birinci oldu, bir yıl boyunca Top 100 listelerinde yer aldı. Calvin Harris, bu şarkının kendi kariyerini de tamamen değiştirdiğini söyledi.


Rihanna makyaj markasının başarısının sırrı: Herkes için güzellik Geleneksel pazarlama kurallarının dışında bir yol çizen Fenty Beauty, YouTube tarihindeki en büyük güzellik markası lansmanı oldu. Time Magazine, bu çıkışı, 2017’nin en iyi buluşu seçti. Marka, reklamlarda temsil edilen modellerin aksine hayatın içinden, farklı kesimlerden, farklı ten rengine sahip kadınlarla yola çıktı. 40 fondötenle başlayan yolculuk bugün 50’ye ulaştı. Çok zengin bir ten kataloğuyla birçok kadının kendine markanın içinde bir yer bulmasını sağladı. Rihanna, pazarlama stratejisi olarak marka reklamının dünyanın her yerindeki kadınlara aynı anda ulaşmasını istedi. Bu, operasyonel açıdan son derece zor olsa da marka, 17 ülkede aynı gün aynı saatte (saat dilimlerinden bağımsız olarak) yayına girdi. Bu yayınlar yapılırken 137 ülkeye sevkiyat yapmak üzere her şey hazırdı. Piyasa bu girişime olağanüstü ilgi gösterdi.


Hayırseverlik desen var Rihanna, son on yılda yaptığı çalışmaları ve hayırseverliği nedeniyle 2017 yılında Harvard Yılın İnsani Yardımı Ödülü’nü kazandı. Büyükannesi ve büyükbabası adına kurduğu Clara Lionel Vakfı da dahil olmak üzere kâr amacı gütmeyen kuruluşlara destek vermekle beraber, her yıl Diamond Ball adı verilen başarılı yardım gecesine de ev sahipliği yapıyor. Bir not, Clara Lionel Vakfı, COVID-19 yardımı olarak 5 milyon dolar bağışlamıştı.

Guinness Dünya Rekorları ondan sorulur

Rihanna, “Britanya’da peş peşe en fazla liste başı olan single”, “ABD’de bir yılda en fazla 1 numaraya ulaşan kadın sanatçı” ve “ABD’de en çok dijital 1 numaralı single” gibi Guinness Dünya Rekorlarının sahibi.

Oyunculukta ufak roller

Oyunculuk konusunda da iz bırakan işler yaptı. Ocean’s 8 ve Home filmlerinde ufak rolleri vardı, 2017’de de iki bölümlük Bates Motel’de talihsiz karakter Marion Crane’i canlandırdı.

Makyaja izin çıkmıyordu

Rihanna, tüm dünyayı büyüleyen bir sanatçı ve güzellik sektöründe dev bir markaya sahip olmasına rağmen makyaj yapmasına izin verilmiyordu. 2017’de bu durumu, “Annem bu konuda esnek değildi. Çocukken hiç makyaj yapmadım” diyerek anlattı. Yine de Rihanna, güzellikle ilgili her şeye olan ilgisi ve sevgisini annesini bir makyaj masasında izlerken kazandığını söylüyor. Gayrıresmi vokal dersi Ne-Yo’dan Rihanna, ses konusunda vokal eğitimi almadı. Ama bir başka R&B yıldızı Ne-Yo’dan gayrıresmi dersler aldı. MTV’ye 2007 yılında Ne-Yo’dan yardım aldığını belirtirken, “Stüdyodayken bana nasıl nefes alacağımı söyleyecek” diyerek anlattı bu dersi. Bu derslerde ortak eserler üzerinde de çalıştılar.

Göz kırpamıyor iddiası

2016’da, BuzzFeed’de ünlü bir muhabir olan Twitter kullanıcısı @NotAgainBen, Rihanna’nın göz kırpamadığı iddiasını güçlendiren bir dizi video paylaştı. Pek çok hayran, göz kırpıyormuş gibi görünmesi için iki gözünü de kapattığını ve ilk önce birini yeniden açtığını söylüyor.

Modada bir ilk 

Rihanna 2019’da Fenty markasıyla yaptığı kreasyonla modada bir ilke imza attı. Açılımı Louis Vuitton Moët Hennessy olan LVMH için bir kadın tarafından hazırlanan ilk orijinal serinin sahibi.

Rihanna’nın muhteşem iş kariyeri

Rihanna, bu yılın ocak ayında Forbes’un açıkladığı listeye göre milyarderler kulübüne katılan son kadın oldu. Açıklamaya göre, net serveti 1.7 milyar doları aştı ve böylelikle dünyanın en zengin kadın müzisyeni oldu. Aynı zamanda Oprah Winfrey’den sonra gösteri ve eğlence sektöründeki en zengin ikinci kişi. 2017 yılında kurduğu kozmetik şirketi Fenty Beauty markasının CEO’su olan Rihanna, görkemli bir sonuç elde etti. 2018’de de ilk iç çamaşırı serisini piyasaya sürdüğü Savage X Fenty başarısını katmerledi. Rihanna’nın şirketi Fenty Beauty, Victoria’s Secret ve L’Oréal’i gölgede bırakmayı başardı. RiRi, şirketin yüzde 50 hissesine sahip, diğer yarısıysa lüks denince akla gelen dev şirket LVMH’ye yani Louis Vuitton Moët Hennessy’ye ait. RiRi’nin başarısı LVMH’yi yöneten Bernard Arnault’nun Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı olarak tahttan indirmesini de sağladı.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Kırmızı Halı

Adele müziğe ara veriyor

Grammy ve Brit gibi müzik dünyasının önemli ödüllerine layık görülen Adele, sürpriz bir kararla müziğe ara