Botoks nedir? Nasıl üretilir?

BOTOKS: HEM ESTETİK HEM ŞİFA

Kozmetik endüstrisinin en önemli buluşlarından biri  kabul edilen botoks, en çok yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkları hafifletmek ve terlemeyi geçici olarak durdurmak amacıyla kullanılır.  Botokstan estetik amaçların yanı sıra; migren, terleme, şaşılık, bazı kas hastalıklarının tedavisinde de yararlanılır.

1-BOTOKS NEDİR?

Botoks bir tür bakteri toksinidir. Tıpta ilk defa şaşılık tedavisinde uygulanmıştır. En sık kırışıklıkları hafifletmek amaçlı kullanılır. Dünyada en sık uygulanan estetik işlem botokstur.

2- NE İÇİN KULLANILIR?

Botoks kırışıklıkların giderilmesi ve hafifletilmesinde etkilidir. Boyun bölgesinde de hindi boynu görünümüne yol açan dikey bantların görünümünü azaltır. Şaşılık, terleme, bazı kas hastalıkları ve migren tedavisinde de botoks’tan faydalanılır.

3- YAN ETKİSİ VAR MI?

Estetik amaçlı dozlarda kullanıldığında botoks’un herhangi bir yan etkisi gözlenmemiştir. Vücutta birikmez. Göz çevresi ve terleme amaçlı botoks uygulamaları da FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayına sahiptir.

4- ETKİ SÜRESİ NE KADAR?

Botoks uygulamasından yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar.

5- TERLEMEYİ NASIL ÖNLER?

Koltuk altlarında bulunan ter bezlerinin çalışmasını geçici olarak durdurarak önler. El ve ayak tabanlarının terlemesi için de kullanılır ancak bu iki alan koltuk altları kadar konforlu değildir.

6- DİŞ SIKMAYI NASIL ÖNLER?

Diş sıkmak alışkanlığı, sıkılan kaslar nedeniyle yüzde genişleme ve kareleşmeye, dişlerde de baskıya yol açar, bu sorun botoks uygulamasıyla basitçe giderilebilir.

7- NEDEN BAZI BOTOKS UYGULAMALARI YAPAY DURUR?

Uygulama alanı seçimi botoksta çok hassastır, aşırı kalkmış kaşlar, birbirinden farklı açıklıkta göz kapakları, ifadesiz yüzler alan seçimi ve uygulama dozlarındaki hatalardan kaynaklanabilir. Kalıcı değildir.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Prof. Dr. Akın Yücel Cevaplıyor

Tüm yönleriyle yüz germe

Gururla söylenebilir ki kozmetoloji- plastik cerrahi olanakları, tıbbın gelişmesi, insanların yaş kavramına ve yaşlılığa bakışının değişmesi

Otolog dolgu nedir?

Otolog; kendi vücudunuzdan alınan hücre ya da dokular kullanılarak size bir işlem yapılması demektir. Otolog dolgu

Masseter botoksu nedir?

Diş sıkma tedavisinde botoks, alt çene bölgesinde yer alan masseter kasına uygulanır. Diş gıcırdatmanın neden olduğu

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde meme dokusunun büyümesine jinekomasti adı verilir. Bu durum genetik sebeplerden, kullanılan bazı ilaçlardan, hormonlardaki düzensizlikten

Bişektomi nedir?

Yanakları inceltmek, dolgunluğunu azaltmak amacıyla, bu bölgede bulunan yağ yastıkçıklarının cerrahi olarak çıkarılması işlemine bişektomi denir.