Hyaluronidaz nedir?

MEMNUN KALMADIĞINIZ DOLGULARI HYLURONİDAZ’LA ERİTEBİLİRSİNİZ

Hyaluronidaz nedir? Hyaluronidaz bir enzimdir. Bu enzim hyalüronik asidin parçalanmasını sağlar.

Hyaluronidaz ne amaçla kullanılır? Bu madde, hyalüronik asit dolguların çözülmesi, daha bilinen haliyle “dolgunun eritilmesi” amacıyla kullanılır.

Nasıl kullanılır? Hyalüronik asit dolgularının vücuttan atılması için dolgu bulunan alanlara enjeksiyon yöntemiyle hyaluronidaz uygulanır.

Nasıl etki eder? Hyaluronidaz maddesi, hyalüronik asit zincirlerini parçalayarak işlevini yerine getirir. Böylece dolguların yarattığı şekil değişiklikleri, ya da yanlış yere yapılmış dolguların yok edilmesini sağlar.

Hyaluronidaz uygulamasının etkisi ne kadar sürer? Dolguların eritilmesi işlemi yaklaşık yarım saat sürer. Ancak hyaluronidaz içeriğinin tam etkisini göstermesi 24-48 saati bulabilir. Bu nedenle küçük dozlar halinde ve kontrollü şekilde tedavi planlanması önemlidir.

Hyaluronidaz sonrası ne zaman dolgu yaptırılabilir? Hyaluronidaz ile mevcut dolgular eritildikten sonra, yeniden dolgu yaptırılması için 2 hafta beklemek gerekir. Bu sürede işlem gören bölge toparlanır ve hyaluronidaz vücutta tam olarak parçalanır.

Hyaluronidaz alerji yapar mı? Bazı hastalarda hyaluronidaza karşı alerji gelişebilir. Bu nedenle uygulamanın hekim tarafından ve bir sağlık kuruluşunda yapılması gerekir.

Hyaluronidaz uygulaması öncesi nelere dikkat edilmelidir? Bu uygulama öncesi hastaya yapılan dolguların içeriği kesin olarak bilinmelidir. Dolgunun partiküler olup olmamasına ve arasındaki çapraz bağlara bağlı olarak doz ayarlaması yapılmalıdır.

Yorumunuz

Your email address will not be published.

Latest from Prof. Dr. Akın Yücel Cevaplıyor

Tüm yönleriyle yüz germe

Gururla söylenebilir ki kozmetoloji- plastik cerrahi olanakları, tıbbın gelişmesi, insanların yaş kavramına ve yaşlılığa bakışının değişmesi

Otolog dolgu nedir?

Otolog; kendi vücudunuzdan alınan hücre ya da dokular kullanılarak size bir işlem yapılması demektir. Otolog dolgu

Masseter botoksu nedir?

Diş sıkma tedavisinde botoks, alt çene bölgesinde yer alan masseter kasına uygulanır. Diş gıcırdatmanın neden olduğu

Jinekomasti nedir?

Erkeklerde meme dokusunun büyümesine jinekomasti adı verilir. Bu durum genetik sebeplerden, kullanılan bazı ilaçlardan, hormonlardaki düzensizlikten

Bişektomi nedir?

Yanakları inceltmek, dolgunluğunu azaltmak amacıyla, bu bölgede bulunan yağ yastıkçıklarının cerrahi olarak çıkarılması işlemine bişektomi denir.